2006 m. sausio 7 d.

Per Kazachstaną 2


Per visą kelionę pasitaikė 47 kelio užkardos. Daugumą tiesiog nusišypsodamas pravažiuodavau, kai kur patikrindavo dokumentus. Kazachstane viskas kiek kitaip. Užkardose "dirba" dėdės su kailinėm kepurėm, o policininkas, kuris turėtų tą daryti dažniausiai miega vagonėlio galiniame kambariuke. Dėdės sustabdę mašiną iškart bando įvertinti, kiek pinigų turi vairuotojas. Jei juos pavyksta įtikinti, kad neturi, važiuok sau sveikas. Jei lieka abejonių, tave apkaltina kriminaliniais nusikaltimais (važiavai ne 20, o 25 km/val.; subraižytas buferis reiškia, kad nužudei žmogų pakeliui ir pan.) ir tikisi gauti išpirką. Galutinė kaina paaiškėja po ilgų derybų. Mokėjau du sykius. Vieną kartą 8 litus, kitą - 30.
Kaip man papasakojo vėliau mano buto šeimininkė, šitie kupriai nuotraukoje - laukiniai. Kartais jie būna labai agresyvūs. Jos gimtąjame kaime jie sykį mirtinai sutrypė kelių jurtų gyventojus.
Jau buvau įpratęs, kad kas kokį 100 km pakeliui pasitaiko degalinės, kuriose ir sustodavau paryčiais ir pavakariais pamiegoti. Tačiau apvažiavus Balchašo ežerą važiuoju aš šimtą, du , tris, o degalinės, kaip ir jokios kitos civilizacijos, vis nesimato. Užsidegė kuro lemputė. Važiuoju ekonomiškai. Dešimt, dvidešimt, trisdešimt, keturiasdešimt. Sutemo. Pagaliau kažkokia kavinė. Benzino neturi, telefono irgi. Ir lankytojų, sako, šįvakar nebesitiki. Artimiausias kaimas dar už keturiasdešimt km. Ką darysi, važiuoju toliau ir pro langelį stabdau lenkiančius automobilius. Sustoja toks dydelis džypas. Išlipa keturi mafukai atitinkamais veidais. Sutariu, kad važiuos iš paskos ir kai sustosiu, patemps iki degalinės. Važiuoju taip dar dešimt, dvidešimt, trisdešimt, keturiasdešimt km, o iš paskos dydelis džypas su keturiais banditais. Galų gale kaimas. Banditai linksmai pamirksi, aplenkia ir nudūmia savo keliais... Apsiliejau ten nuo galvos iki kojų benzinu iš penkiasdešimt metų senumo benzino pompos, bet galų gale į vakarą pasiekiau namus. Užsukau nuplauti automobilį (buvo labai purvinas). Beplaunant sulaukiau dviejų pasiūlymų jį parduot.

O dar galima čia atskristi lėktuvu.